Thursday, April 10, 2014

Second Screen - fenomén "druhé obrazovky"



Second Screen  - fenomén "druhé obrazovky"

Představa masové společnosti jako široké skupiny konzumentů jednoho mocného média patří již dávno minulosti. Stále častěji se můžeme setkat s jevem, kdy televizní divák na místo soustředění se na televizní vysílání se u obrazovky věnuje něčemu jinému. Médium jakožto kulisa fungovalo odjakživa, tedy samozřejmě do té míry, do jaké to jeho vlastní podstata umožňovala. ( Například u čtení knihy lze jen těžko žehlit). Televize a rozhlas tuto kulisu pro vykonávání jiné činnosti vytváří dokonale. Až do rozmachu internetu a rozšíření příslušných technologií šlo převážně o mechanické úkony typu žehlení, úklidu apod. Současné užití rozhlasu a televize je prakticky nemožné, zatímco vyřizování emailů či chatování na facebooku pomocí tabletů se stalo běžnou součástí každodenního života.
Článek nazvaný " Second Screen und Social-Media-Nutzung" z únorového čísla tematicky zaměřeného periodika Media Perspektiven na základě výsledků dostupných výzkumů poskytuje o této problematice řadu zajímavých informací .
Autorem článku je Dr. Uli Gleich, profesor na Institut für Kommunikationspsychologie, Medienpädagogik und Sprechwissenschaft der Koblenz-Landau, jenž se problematice nových médií dlouhodobě věnuje. Autor se snaží popsat rozložení jednotlivých aktivit na tzv. druhé obrazovce ve vztahu k různým skupinám uživatelů, k čemuž mu slouží výsledky rozsáhlých německých i zahraničních průzkumů. Jedná se především o výzkumy kvantitativní, kdy se počet dotazovaných pohybuje většinou mezi 1000 - 1500.
Výzkumy sledují několik proměnných. Jednou z nich je to, jaká média jsou nejčastěji paralelně užívána.
 Z výsledků ankety z roku 2013 vyplývá, že průměrný Němec tráví 394 minut denně ve společnosti nějakého média vybaveného obrazovkou, například u televize, na internetu, prohlížením teletextu či hraním videoher. Paralelní užívání více médií vybavených obrazovkou označilo 34% dotázaných jako časté, 18% tuto aktivitu provozuje občas a 16% zřídka. Nejčastěji dotazovaní uvádějí kombinaci televize a internetu. A jaká konkrétní zařízení plní funkci druhé obrazovky? Nejoblíbenější je kombinace televize a laptopu, jen o něco nižší čísla vykazují chytré telefony a tablety. Za ideální druhou obrazovku považuje nadpoloviční většina dotazovaných tablet, a to zejména z důvodu rozměrů a snadné ovladatelnosti. Tuto skutečnost potvrzuje i výsledek ankety mezi uživateli tabletů z USA, z níž vyplývá, že 63% uživatelů tabletů používají coby "doprovodné médium" televizi, následovanou rádiem s 27%  a pouhých 10%  si v průběhu práce na tabletu čte časopisy či noviny.
Předmětem zkoumání je také pozornost, kterou příslušným médiím věnujeme.
 Další proměnnou je pak druh činnosti, kterou na tzv. druhé obrazovce dotazovaní provozují. Přes 63% uvedlo jako nejčetnější činnost psaní a čtení emailů, 51%  komunikaci na sociálních sítích, 49% dotazovaných na internetu hledá informace k TV pořadům. 42% provozuje online nakupování a informuje se o produktech nabízených ve vysílání. Aktivitu na sociálních sítích související přímo s obsahem vysílání připouští zhruba čtvrtina dotazovaných, v nižších věkových kategoriích je pak číslo ještě vyšší.

Zajímavé je v tomto kontextu srovnání výsledků v Německu s výsledky z ostatních zemí. Aktivity na sociálních sítích související s televizním vysílání činí v Německu ve skupině mladších diváků ve věku 13 - 30 let pouze 31%, zatímco v Rusku a Velké Británii 39%, v USA 44% a v Brazílii dokonce 58%.  Nabízí se otázka, zda výsledky nesouvisí se sledovaností televize v jednotlivých zemích.
Aktivita na sociálních sítích a její návaznost na televizní vysílání přímo souvisí i s typem pořadu. Soutěžní pořady a talkshow vykazují vyšší reflexi na sociálních sítích. Na příkladu švédské talkshow "Hübinette" je podrobně zkoumán vztah vysílání a těchto aktivit. V rámci výzkumu bylo po dobu vysílání, tedy asi 3 měsíců, podrobeno analýze více než 2300 tzv. tweetů. Z výsledků vyplývá, že v průběhu vysílání  počet tweetů výrazně narůstá, přičemž dvě třetiny z nich jsou obecné komentáře a otázky, 22% tvoří tzv. retweety a zbytek přímé adresované zprávy. Celá jedna pětinu ze zkoumaného počtu tweetů byla odeslána pouhými deseti účastníky diskuse. Zbytek příspěvků připadal na téměř 800 přispěvatelů.
Ovšem reflexe na sociálních sítí nabízí i možnost zkoumání postojů na základě obsahové analýzy reakcí diváků. Zde Gleich odkazuje k jiné studii týkající se politické talkshow. Hlavním cílem tohoto sledování bylo zjištění poměru zpráv vztahujících se přímo k vysílání a příspěvků, v nichž divák prezentuje především sebe a své názory.  Výsledky ukazují, že  zatímco u politických diskusních pořadů převažují výrazně komentáře týkající se vysílání, u zábavných pořadů jsou čísla vyrovnaná.
Jaké jsou ale důvody, aby jedinec věnoval pozornost více médiím současně a ještě sdílel své zážitky s ostatními pomocí internetu?
Profesor Gleich sleduje dva druhy motivací, proč lidé takové věci dělají. První motiv nazývá motivem "utilitaristickým", což znamená, že člověk užívá druhé médium k tomu, co je mu prospěšné. Například získává dodatečné informace k vysílaným obsahům, vyřizuje emaily, objednává zboží apod. Motivaci k interakci s ostatními diváky na sociálních sítích pak řadí do kategorie "Hedonistické", neboť důvodem k takovému jednání shledává radost z intenzivnějšího prožitku. To potvrzují i uvedené výpovědi dotazovaných, kteří se ve většině shodli na tom, že sdílení obsahů ( komentářů, zpráv, odkazů apod.) vztahujících se k televizním pořadům na sociálních sítích dělá samotné sledování zábavnějším.[1]

Méně rozsáhlá, ale přesto zajímavá studie monitoruje situaci i v České republice.
 Výsledky průzkumu z roku 2012, jehož cílem bylo zjistit, v jaké míře se paralelnímu užití médií věnují tuzemští majitelé chytrých telefonů ukázal, že celkově jsou v tomto ohledu v ČR aktivnější ženy. Nejčastěji se věnují psaní SMS zpráv (74%) a telefonování (58%), zejména během sledování televize, u rozhlasu jsou čísla o něco nižší. Muži se výše zmíněným činnostem věnují v průměru o 20% méně.  Aktivnější  jsou ženy i na sociálních sítích (35%), oproti mužům (20%).
A jaká je situace z hlediska věkové segmentace? Obecně aktivnější v komunikaci formou SMS je mladší generace do 24 let, lidé nad 55 let naopak častěji volají.
Vyhledávání informací na internetu o produktech či službách, o nichž se dozvěděli z médií, se zejména během čtení novin a časopisů věnuje nejvíce lidí z věkové kategorie 45 - 55 let. Mladší tak činí zejména v doprovodu televize. [2]
Využitelnost výsledků výše popsaných výzkumů lze vidět především na poli marketingové komunikace. Vhled do návyků a potřeb uživatelů umožní lépe uzpůsobit reklamní sdělení, zacílit informace o produktech a službách a usnadnit potenciálním zákazníkům uspokojit jejich potřeby.


Media Perspektiven je odborný časopis věnující se mediální problematice. Zabývá se především průzkumem mediálního trhu a jeho analýzou. Vychází od roku 1970 ve Frankfurtu nad Mohanem v SRN. Patří pod mediální koncern ARD, respektive jeho oddělení pro reklamu a marketing.






.Autor: Ondřej Fišer


[1] GLEICH, Uli. Second Screen and Social-Media-Nutzung. [online]. 2014, č. 2 [cit. 2014-04-10]. Dostupné z: http://www.media-perspektiven.de/uploads/tx_mppublications/02-2014_Fodi.pdf
[2] PROCHÁZKOVÁ, Petra. Co vše lidé dělají s telefony u sledování jiných médií. In: [online]. [cit. 2014-04-10]. Dostupné z: http://www.mediaguru.cz/2012/11/co-vse-lide-delaji-s-telefony-u-sledovani-jinych-medii/#.U0ZrTFfn3QN

No comments:

Post a Comment