Wednesday, April 8, 2015

Tootoot: Troubení pro hudební nadšence a jejich idoly


 


             Nestačí jen chtít, pojďte troubit

             Asi každý hudební nadšenec při poslechu své oblíbené hudby zažil chvíli, kdy si s toužebným pohledem zvednutým nahoru (ať už ke stropu, k nebi nebo k pomyslné vyšší moci) přál, aby jeho oblíbená kapela/zpěvák/zpěvačka přijela do jeho města a mohl si svou hudební extázi prožít pořádně, čili naživo. Většinou podobným hudebním nadšencům opravdu dosud nezbývalo, než se spolehnout na nějakou tu vyšší sílu, zásah osudu nebo prostě štěstí. Nyní to vypadá, že by se tato vskutku tragická situace mohla v budoucnu o trochu zlepšit – a to díky aplikaci pro chytré telefony, která nese název Tootoot.
Ne nadarmo název aplikace evokuje výstražné zatroubení auta, klaksonu nebo trubky (kterou má aplikace i v obrázkovém logu), které by bylo možné přeložit jako hodně hlasité „Bacha, tady jsem!“.

  Podobně se totiž v aplikaci Tootoot chová i její uživatel. Tím, že ji použije, dá jasně najevo, že vůbec je, kde přesně je a po kom neodkladně touží. Aplikace přitom slouží nejen pro jednostranné výkřiky fanoušků, ale je vystavěna jako plnohodnotný nástroj, který má být používán ke komunikaci mezi fanoušky a interprety. Zaregistrovat se do něj mohou (a je to vysoce žádoucí) i kapely a profesionálové a mohou s jeho pomocí efektivně plánovat své koncerty nebo turné. Tímto způsobem uživatelé (ať už fanoušci nebo kapely) vytvářejí společnou věc a uživatel se zde stává nejen významným spolutvůrcem mediálního obsahu, ale při troše toho štěstí i hybatelem reálných událostí. Podmínkou je ale samozřejmě to, aby podobných bláznů v jeho lokalitě bylo více, aby právě jejich vysněný interpret přišel s aplikací do styku a aby na „troubení“ byl ochoten slyšet.

            Může to být kdokoliv


            V aplikaci je možné o koncert požádat jakéhokoliv umělce – ať už je v aplikaci registrovaný nebo ne (což není možné nijak ověřit – a to považuji za slabinu aplikace). A tak se zde objevují především jména známých kapel jako Pearl Jam, Nightwish, Radiohead nebo Metallica. Najdeme zde ale i menší kapely jako třeba Psí vojáci nebo Vec. Aplikace je původem slovenská, a jak se zdá, je prozatím používána převážně Slováky a Čechy, protože jako místa, ve kterých jsou požadovány koncerty, se objevují především česká a slovenská města.

  
Pro uživatele je prostředí aplikace jednoduché až triviální. Aplikace je sice vytvořena v angličtině - zřejmě s ambicí stát se aplikací mezinárodní - ale to pro většinu hudebních nadšenců překážku nejspíš nepředstavuje. Při registraci je požadována jen přezdívka, e-mailová adresa a avatar, což také není nic, před čím by uživatel měl zděšeně prchat. Po vstupu do aplikace je třeba vybrat své oblíbené žánry a pak už můžete nadšeně troubit. Zadáte jméno interpreta, místo, ve kterém byste ho rádi přivítali, datum, počet vstupenek, které byste si zakoupili, a přibližnou cenu, kterou byste za ně byli ochotni zaplatit. Aplikace je tedy připravena sloužit i jako užitečný marketingový nástroj. Velká pozornost je přirozeně a logicky věnována i možnosti sdílení svého troubení na Facebooku a Google+ (časem). Své přátele, známé a další případné ochotníky můžete pozvat nejen do aplikace samotné, ale i ke konkrétní výzvě vašemu oblíbenému umělci. Celý svůj profil můžete sdílet, jak vám bude libo a s kým vám bude libo. Ne nadarmo se říká, že čím je víc muzikantů, tím větší je muzika. Snad i ta vysněná.


            Ale je tu zatím ale...

            Ovšem ne všechno je prozatím tak skvělé, jak by se mohlo zdát. Vzhledem k tomu, že aplikace vznikla a vlastně stále ještě průběžně vzniká na Slovensku, podporují ji zatím jen slovenské kapely a umělci. Jmenujme třeba Die Happy, Iné Kafe, Majk Spirit nebo Hex. Pokud je seznam podporujících kapel stejný jako seznam spolupracujících kapel (což by nejspíš bylo možné ověřit jedině u výrobce a provozovatele aplikace, ale pravděpodobně tomu tak je), nezní to pro davy nadšenců, kteří propadli kouzlu zahraničních interpretů, zrovna vesele. Podobně neveselé je to i s prozatímním počtem stažení aplikace, které je velmi nízké. Ani počty „zatroubení“ u jednotlivých velkých kapel a měst v aplikaci zatím nejsou nijak zásadní a pohybují se maximálně na hranici desítek. Podobné je to s oblíbeností facebookových stránek aplikace Tootoot, kde se zatím objevilo něco málo přes sto příznivců. To vše je ale dáno tím, že aplikace je velmi mladá. Její facebookový web byl založen koncem prosince 2014 a funguje tedy jen něco málo přes 3 měsíce. Aplikace prozatím funguje v beta verzi pro Android a platforma iOS se připravuje. Prozatím tedy prográmek dělá své první krůčky a teprve se ukáže, jestli ho budou všichni milovat.
Pro úspěch je nezbytné, aby se jeho výrobcům podařilo kontaktovat známé kapely a interprety a ty do systému zapojit. Podle informací od provozovatelů aplikace (kteří jsou pochopitelně sami hudební nadšenci) se na tom pracuje. Zároveň je také nezbytné fanouškům jasně sdělit, které kapely jsou v systému zapojeny a které ne, případně uvést, jak vypadá komunikace s nimi. Každý fanoušek přitom snad pochopí, že pokud kapela v systému ještě není, je třeba troubit i tak, protože to podpoří naději na kýžené přitáhnutí idolu ke spolupráci.
V případě, že by se aplikaci podařilo překonat počáteční porodní bolesti a získat si své místo, mohla by skutečně sloužit jako dobrý univerzální a celosvětový nástroj pro komunikaci mezi interprety a jejich obdivovateli, který by mohl být užitečný oboustranně. Nápad je to dobrý. Fanoušci by konečně měli kde efektivně křičet a kapely by měly jistotu, že do naplánované lokality nepojedou zbytečně a že bude natřískáno. Aplikace by mohla dobře sloužit i velkým kapelám, které o publikum nemají nouzi ani tak – pomohla by oddělit méně atraktivní lokality od těch, kde se touhou po koncertu přímo žije a umírá, a zjistit, kde bude vážně třeba to pořádně rozbalit.


No comments:

Post a Comment