V praxi tak má každý občan v případě zájmu přístup k informacím, které až dosud spravoval pouze stát. Kromě toho, že je možné tyto informace jednoduše získat (čímž je posílena transparentnost veřejné správy, její zodpovědnost a podpořen boj proti korupci) je mimo jiné možné uvedené informace dále zpracovávat a využívat. Přímo pracovat s uloženými daty může být pro širokou veřejnost poměrně komplikované, řada podnikatelů se proto chopila této výzvy a vznikají různorodé aplikace, které s daty pracují a zpřístupňují je laické veřejnosti ve srozumitelné podobě. Aplikace tak nabízejí například data o veřejné dopravě, kriminalitě, hospodaření obcí, mapové služby, rejstříky škol a jiných objektů občanské vybavenosti atd.
Problematikou otevřených dat a možností jejich využití pro zlepšení života obyvatel měst se zabývá i článek profesorů Sergio Álvarez Garcíi, Manuela Gértrudix Barria a Mario Rajas Fernándeze The collaborative construction of open databases as tools for citizen empowerment publikovaný v časopise Revista Latina de Comunicación Social v lednu 2014.
Všichni tři autoři působí jako profesoři madridské Universidad Rey Juan Carlos (URJC) na katedře komunikace a společenských věd (Departamento de Comunicación y Ciencias Sociales) a ve své praxi se zaměřují především na nové technologie v komunikaci a vzdělávání.
Tématem článku je předběžné představení výsledků případové studie, která hodnotí nový fenomén účasti občana na tvorbě, zpracování, analýze a vizualizaci otevřených dat a ukazuje, jak tvorba a možnost využití těchto otevřených databází podněcuje a posiluje občanskou aktivitu. Studie se zaměřuje na portály, jež otevřená data agregují a poskytují občanům, a na iniciativy, které podporují další otevírání veřejných institucí veřejnosti. Zároveň se studie zaměřuje na to, o jaká data mají občané největší zájem a jak je využívají.
Metodou, která je v článku použita je případová studie, která analyzuje portály poskytující otevřená data a identifikuje technologické a strategické prvky, které usnadňují občanům přístup k datům a využití informací. Jde o empirickou, induktivní výzkumnou studii, která vychází z pozorování konstrukčních systémů a procesů otevřených databází a výsledky poté podrobuje kvalitativnímu induktivnímu uvažování. Konkrétně se jedná o pozorování a kvalitativní analýzu 8 portálů, které poskytují otevřená data z různých oblastí a sfér veřejného života (od čistě finančních a ekonomických dat až po data týkající se regionálního rozvoje a další). Snahou je zkoumat aktuální fenomén v rámci kontextu reálného života.
Studie ukázala, že iniciativy, které usilují o posílení občanské angažovanosti a informovanosti skrze otevřená data jsou nyní na vzestupu a že protagonisty tohoto vzestupu jsou občané sami, kteří mají zájem informace získávat a dále využívat při tvorbě informovaných rozhodnutí a tvoří tedy silnou poptávku po otevřených datech. Agenda, která v rámci otevřených dat převládá, se pak skládá ze dvou základních typů informací. Za prvé se jedná o finanční témata – specificky o způsob jakým se společnosti a vláda chovají „za oponou“ – tedy kdo je reálně řídí, vlastní, kde mají sídlo, kde platí daně, co dělají a s kým, jak jsou jednotlivé společnosti propojené mezi sebou). Za druhé se jedná o jejich náklady – za co, proč a kdy utrácejí.
Podstatným zjištěním studie je fakt, že dnešní občané mají možnosti, schopnosti a chuť participovat na konstrukci informací způsobem, který je zcela odlišný od tradičních metod, jež byly užívány dříve. Jedním z hlavním aspektů, je možnost občana zasahovat do komunikačního toku na různých jeho úrovních – v procesu tvorby dat, jejich verifikace, ladění, řízení a opakovaného přenosu informace. Občané se tak posunuli od dřívějších „consumers“ k současným „prosumers“. Informace již pouze nevyužívají ale sami je i tvoří. Spolu s tím vzniká poptávka po transparentním vládnutí a občané jsou si vědomi svého kolektivního potenciálu ke změně prostředí, ve kterém žijí, nakupují a volí.
Web 2.0. přinesl občanům celou řadu možností jak participovat na chodu svého města. Tradičně měli občané měst jen velmi omezený přístup k informacím skrze masová média, která zprostředkovávala pouze vybrané dokumenty a jen v omezené formě. Neexistovala možnost jak se snadno a rychle dostat k celistvým souborům dat a podrobným informacím veřejného zájmu. Dnes však mají občané možnosti, které byly dosud zcela neznámé. Mohou měnit, využívat, kombinovat, komentovat, doporučovat, a dalšími způsoby rekonstruovat a remixovat informace, což jim dává do rukou nevídané možnosti vývoje nového obsahu. Koncept otevřených dat je změnou celé organizační struktury, která vede ke změnám v komunikační logice, a zároveň ve vnímání a chápání intervencí samotných občanů jako prvku, který vytváří novou přidanou hodnotu.
S prvním systematickým zveřejňováním dat v otevřené podobě začala vláda USA již v roce 2009 a podobným směrem se vydaly i další země, například Rakousko nebo Velká Británie, které dnes v této oblasti patří mezi světové lídry. Problematika otevřených dat je často diskutována i v českém prostředí. Ačkoli jsme v září 2011 přistoupily k Partnerství pro otevřené vládnutí (Open Governement Partnership) je Česká republika nyní v otevírání dat teprve na začátku. První datasety o uzavřených smlouvách a jejich plnění zveřejnilo teprve v lednu 2015 Ministerstvo financí. Občané si mohou stáhnout přehledy faktur, výdajů a dalších detailů a s daty dále pracovat. Postupně by se takto otevírat měly i další instituce.
Zdroj: data.mfcr.cz |
Mezi oceněné aplikace patří například aplikace Fondyeu jejímž hlavním cílem je zvýšení transparentnosti informací o příjemcích podpory a jejich projektech, které získaly finanční podporu ze strukturálních fondů Evropské unie. Díky této službě si každý může jednoduše vyhledat vztahy mezi příjemci dotací, vlastnickou a personální strukturu příjemců, vztahy na politiky i lobbisty. Parametrické vyhledávání například umožňuje filtrování příjemců dotací podle toho, zda se jedná o polostátní, státní či soukromé firmy.
Dalším oceněným projektem se stal portál Najdi-lekarnu, který přináší informace o lécích a lékárnách v České republice. Pacienti si tak mohou vyhledat lékárnu s nejnižší cenou či doplatkem, lékárnu ve svém okolí, léčebné substituty, lékové interakce a další informace.
Neméně užitečnou aplikací je aplikace Vozejkmap, která vznikla na základě potřeby najít na jednom místě všechna bezbariérová místa v ČR a mít možnost databázi jednoduše rozšiřovat a aktualizovat samotnými uživateli. Úvodní databáze 700 bezbariérových míst vznikla manuálně, díky otevřeným datům z veřejných zdrojů. Další místa již přidávají sami uživatelé - vozíčkáři. Nyní jich je v aplikaci již téměř 8 000.
Zdroj: vozejkmap.cz |
Studovaný článek:
Sergio Álvarez García, Manuel Gértrudix Barrio, Mario Rajas Fernández (2014): “The collaborative construction of open databases as tools for citizen empowerment”. Revista Latina de Comunicación Social, 69, pp. 661 to 683.
http://www.revistalatinacs.org/069/paper/1029_UR/32en.html DOI: 10.4185/RLCS-2014-1029en
Použité zdroje:
http://www.otevrenadata.cz/
Smart Cities 01-14, Magazín o chytrých technologiích pro efektivnější správu měst a obcí, http://www.cyklodoprava.cz/file/smart-cities-01-14/
No comments:
Post a Comment