Obyvatelé měst využívají jeho přednosti, ale také trpí jeho nedostatky. Každý den stojí v dopravních zácpách, nebo ve frontách v neefektivní komunikaci s úřady, nemají kde zaparkovat, někde trpí pouhou zanedbaností určitých míst, jinde jsou přímo ohroženi kriminalitou.
Řešení těchto problémů přitom vyžaduje náročný sběr dat, jejich vyhodnocování a zpracování až po samotnou realizaci. Proč tedy nevyužít znalosti, nápady a zkušenosti samotných občanů a nezlepšit díky nim prostředí našich měst? Zapojení široké veřejnosti totiž výrazně zrychlí a zefektivní celý proces.
Již v roce 1920 se objevily první náznaky tohoto konceptu. Některá města v USA vznikala tím způsobem, že nejprve byly postaveny budovy a až podle toho, kudy a jak lidé procházeli, byly dle vyšlapaných cest postaveny chodníky.
Dnešní přístup je samozřejmě mnohem obsáhlejší a sofistikovanější. Chytrým městům dnes pomáhají především webové a mobilní aplikace, které občané využívají. Při jízdě na kole, běhání nebo jen obyčejné procházce po městě sledují mobilní aplikace náš pohyb, počet kroků, metrů, nebo spálených kalorií. Tato data však nemusí sloužit jen k vlastní potřebě uživatele, ale nám všem. Jednotlivé sportovní aplikace mají desítky milionu stažení po celém světě. Jedná se tedy o velké množství dat, která mohou být využitelná pro stavbu chytřejších měst. Některé služby již dnes tato data dokáží využít a přetvořit tak, aby z nich užitek měla celá společnost. Například, díky populárním trasám cyklistů je zřejmé, kudy by měly vést nové cyklostezky, díky trasám vozidel zase víme, které dopravní trasy je třeba posílit a kde by měla vzniknout nová parkovací místa.
Jednou z populárních webových služeb a mobilních aplikací, která je schopna využít sesbíraná data je měřič sportovních výkonů Strava. Tuto aplikaci využívají především běžci a cyklisté v zahraničí, ale oblibu si už získává i u nás. Aplikace sbírá anonymní data o tom, kam chodí obyvatelé měst běhat nebo kudy jezdí na kole. Základní typ činnosti (jízda na kole/běh/chůze) jsou rozeznány automaticky. Na základě sesbíraných dat tvoří aplikace tzv. heatmapu, kde jsou barevně odlišené nejpoužívanější trasy běžců a cyklistů. Tato data pak pomáhají městským úřadům při plánovaní cyklostezek a další infrastruktury. Data (včetně těch pro Českou republiku) nejsou dostupná jen úřadům, ale v omezené podobě i široké veřejnosti na webových stránkách aplikace.
Zdroj: strava.com |
Podobné aplikace, které využívají dat a informací ke zlepšení prostředí ve městech od samotných uživatelů měst – tedy obyvatel - vznikají i v českém prostředí. Jednou z nejznámějších je aplikace Lepší místo. Její princip je jednoduchý – narazíte-li při svých cestách městem na neosvětlený přechod, utržený odpadkový koš nebo rozbitý chodník, můžete o problému jednoduše a rychle pomocí aplikace informovat svou radnici. Prostřednictvím aplikace je také možné upozornit například na nedostatek pískovišť, chybějící přechod pro chodce či nefungující parkovací automat. Každý občan může přispět k tomu, aby se mu v jeho městě lépe žilo – stačí pár minut času a přístup k internetu.
Podobnou možností, jak mohou sami občané utvářet lepší města tím, že informují o tom, co se jim nelíbí je aplikace Vymoly, díky které může každý řidič či chodec nafotit a sdílet děravé silnice.
Zdroj: blog.vymoly.cz |
Další užitečnou aplikací, jejíž obsah si vytvářejí její uživatelé sami a která zlepšuje jejich život ve městech je aplikace Vozejkmap. Ta vznikla na základě potřeby najít na jednom místě všechna bezbariérová místa v České republice a mít možnost databázi jednoduše rozšiřovat a aktualizovat. Úvodní zdrojová data byla sbírána manuálně z veřejně dostupných zdrojů. Postupně s dalším vývojem aplikace bylo umožněno, aby data přidávali a ověřovali samotní uživatelé – vozíčkáři. Do aplikace tak může vkládat data kdokoli, kdo ví o objektu s bezbariérovým přístupem (bez schodu) a toaletou pro vozíčkáře. Po startu projektu bylo letos v březnu v databázi přibližně 700 míst, nyní jich je již téměř 8 000. Výhodou mobilní aplikace je rychlé přidávání a vyhledávání objektů v místě, kde se právě nacházíte.
Stejně tak užitečná může být aplikace WCkompas. Jde o online mapu veřejných toalet, která umožňuje uživatelům nalézt nejbližší dostupné toalety na základě jejich geografické polohy. Ačkoli mohou aplikaci využít i zdraví občané, hlavním motivem byla pomoc pacientům s IBD – Crohnovou nemocí a ulcerózní kolitidou. Kromě samotné lokalizace je v aplikaci hodnocena i kvalita a čistota toalet. Online mapa WCkompas umožňuje vkládání míst - toalet i laické veřejnosti, a právě na uživatelích závisí celý provoz a rozvoj služby. Každý tak může být aktivní a online WC mapu pomáhat budovat.
Zdroj: wckompas.cz |
No comments:
Post a Comment