Kolektívnu inteligenciu môžeme chápať ako intelektuálnu spoluprácu, ktorá môže prebiehať v merítku menších skupín až po globálnu úroveň. Ak ste o nej už počuli, najpravdepodobnejšie to bolo v súvislosti s kolektívnou inteligenciou v živočíšnej ríši, u mravcov alebo kŕdloch vtákov. Pre nich je princíp tejto spolupráce výhodný a často pre prežitie nevyhnutný. Aj u ľudí je koncept kolektívnej inteligencie vnímaný najmä pozitívne, pretože vo všeobecnosti platí, že viac ľudí dokáže určitý problém vyriešiť úspešnejšie a efektívnejšie. Podobný fenomén nazval James Surowiecki múdrosť davu (wisdom of the crowd), ktorý chápe ako proces, pri ktorom sa rozhoduje na základe kolektívneho názoru skupiny ľudí.
Ako to však v rode ľudskom býva, nebol by to Človek rozumný (Homo sapiens sapiens), keby sa nesnažil zo všetkého vytrieskať maximum (a to najmä maximum zisku). Pozrime sa preto na tento fenomén v oblasti, kde viacej hláv, viac vie, no aj jedna (zlomyseľná) hlava vás môže pripraviť o pekný balík. A to konkrétne na nástrahy stávkovania na internete.
Zdroj: dailymail.co.uk
Na Slovensku a v Česku existuje hneď niekoľko stávkových kancelárií, ktoré vám ponúkajú možnosť pomerne ľahkého privýrobku. Mohlo by sa zdať, že stačí, ak sa lepšie orientujete vo svete športu a neodradí vás občasný (alebo aj častý) neúspech, ktorý znamená v tomto prípade stratu vášho finančného vkladu. To vzrušenie a dobrý pocit, keď všetky vaše tipy vyjdú! Avšak ani pre sebelepšieho “tipéra” nie je každý deň jeho šťastný deň. Preto sa väčšina tipujúcich môže zaradiť do kategórie “sviatočných” výhercov.
Internet však znovu a zas zasahuje a prináša pomoc - online tipovanie a diskusné fóra stávkových kancelárií. Stačí sa zaregistrovať a vám sa otvára nová dimenzia. Mihajú sa pred vami stávky, kurzy, tipy ostatných…Ak ste sa doposiaľ dostali nanajvýš k tipovaniu 2. nemeckej ligy, zistíte zrazu, aký hrozný amatér v skutočnosti v tejto oblasti ste. Rovnako si uvedomíte, že internetová komunita stávkujúcich je nielen omnoho početnejšia ako ste si mysleli, ale že vám môže byť veľmi nápomocná. Pravidelní stávkujúci sa tu radia a delia o svoje tipy na víťazov či o výhodných kurzoch zápasov. V prípade, že viacero ľudí sleduje zápasy, formu mužstva, výkony konkrétnych hráčov, zranenia, ich súkromie, poveternostné podmienky, či kvalitu trávniku, atď., teda všetky faktory, ktoré určitým spôsobom môžu ovplyvniť výsledok zápasu, je jednoduchšie odhadnúť aj pravdepodobného víťaza. Ideálne by na diskusnom fóre každý poskytol informáciu, ktorá by ostatným pomohla vo výbere, ďalší by informáciu doplnil či opravil, a tým by sa zvýšila ich šanca výhry.
A teraz realita…
Po tom, ako začnete fórum častejšie navštevovať a dokonca párkrát využijete rady prispievateľov na fóre, všimnete si, že to znovu nejde podľa vášho plánu a vy ste sa ešte stále nestali vďaka tipovaniu milionárom. Ako je to možné?
Tu sa dostávame k negatívnemu javu, ktorý sprevádzajú kolektívnu inteligenciu. Je ním nepochybne spoľahlivosť, a to jednak informácie, tak i samotného prispievateľa.
Informáciu si síce overiť môžete opäť použitím internetu, no pri online stávkovaní musíte byť často pohotoví a čas na vyhľadávanie informácie proste nemáte. A tak sa mnohokrát spoľahnete na radu ľudí, o ktorých viete len ich nick. Anonymita však každému z nich zaručuje možnosť podať vám informáciu akúkoľvek chcú.
Najlepšou taktikou sa môže zdať sledovanie príspevkov ľudí, pri ktorých ste si všimli, že svoje tipy nestrieľajú len tak odbrucha, o zápasoch diskutujú a často pridávajú aj svoje úspešné výherné tipy. Samozrejme ani im nevyjde ich prognóza vždy, ale šanca, že vám táto skupina ľudí dopomôže k výhre, je asi najväčšia.
Ako to býva, nie každý prispieva dobrovoľne svojou štipkou rozumu, aby vám bezištne pomohol. A tak sa dostávame ku kategórii prispievateľov na fórach, vďaka ktorým neraz prídete o vašu vloženú čiastku. Na jednej strane sú to ľudia, ktorých úmyslom síce nie je odrať vás o posledný vložený cent na vašom internetovom účte, no často sa im to nechtiac podarí. Ich informácie o zápase nemusia byť ucelené či aktuálne, a preto v konečnom dôsledku nie sú veľmi prínosné. No keďže tipovanie je najmä biznis, stávkové kancelárie majú aj svojich vlastných ľudí, ktorí vám podhadzujú stopercentné “tutovky” (rozumej zápasy, ktoré nemôžu skončiť iným výsledkom, ako práve oni predpovedajú). Stávková kancelária vám navyše za takýto zápas ponúkne výhodný kurz, a tým i vyššiu výhru. Vy ich v najlepšej viere počúvnete, no zápas sa záhadným spôsobom nakoniec neskončí podľa ich prognózy. Toto sú najväčší záškodníci, ktorých vypozorovať je ťažké, až nemožné. No vy viete, že sú tam…
A posledná kategória - chválenkári. Tí sa s vami nedelia o nič, len o ich radosť z výhry. Niekedy sú vám aj tí nápomocní, pretože od nich môžete odsledovať akýsi systém tipovania. Nevýhodou pri nich je, že s víťaznými zápasmi sa s vami podelia až po ich skončení. Druhou nevýhodou je, že nevýhernými tiketmi sa už tak často nechvália, takže v skutočnosti žiadny systém a vedomosti mať nemusia a občas proste majú obyčajné šťastie.
Zdroj: Facebook.com
Čo toho všetkého teda vyplýva? Môžete vďaka vedomostiam ostatných účastníkov fóra zbohatnúť? Áno aj nie. V každom prípade bude záležať len na tom, ako sa vám podarí orientovať v príspevkoch, tipoch a v samotných prispievatelov. To znamená, na vašej vlastnej schopnosti vyhľadať a pretriediť informácie a veriť aj svojej vlastnej intuícii.
Zdroje:
James Surowiecki: The Wisdom of Crowds
www.facebook.com
www.dailymail.co.uk
No comments:
Post a Comment