Wednesday, April 8, 2015

Tweeting, liking,…meerkating?

Většina z nás každý den používá moderní informační a komunikační technologie. Soupravu MHD, kde žádný z cestujících není zahleděn do svého chytrého mobilního telefonu nebo tabletu, bychom hledali velmi obtížně. Mnozí z uvedených „cestovatelů“ zcela jistě představují uživatele Twitteru, Facebooku, MySpace, Youtube či jiných sociálních sítí. Aktivitou v rámci těchto serverů tak přispívají do tvorby digitálního prostředí, čímž se začleňují do tzv. „produsage“ procesu. Ať už vědomě či nevědomě tedy přestávají být pouhými uživateli (čtenáři), ale zároveň se stávají producenty (tvůrci) určitého obsahu, naplňují tak dvě role zároveň. Angličtina nám pro tento fenomén nabízí slovo produser (spojení slov producer a user, pozn. autora).
 
Nekonečné sdílení fotek, videí, názorů nebo odkazů na další média není v internetovém světe žádnou novinkou a během posledních let se stalo živnou půdou pro zmiňované sociální sítě. Uživatel „poustne“ fotku či video a jeho přátelé, popřípadě „followeři“, vesele lajkují, komentují, diskutují, šérují,… Přesto se nedávno objevila novinka, která nejen této části mediálního prostředí dodává nový rozměr. Jedná se o aplikaci Meerkat, umožňující sdílet video v reálném čase.

Fanoušci videoher by mohli namítat, že se nejedná o nový vynález, neboť například takový Twitch online přenos umožňuje již od roku 2011. Rozdíl ale spočívá v tom, že Twitch se omezuje právě na streamování videoher a neposkytuje možnost sdílet video prostřednictvím chytrého telefonu tak jako Meerkat.

Meerkat je platforma fungující prozatím pouze prostřednictvím Twitteru – přenášet natáčená videa tak můžete pouze pro své followery v rámci této sítě. Stejným způsobem jako lze obyčejné příspěvky komentovat, i zde se autorovi dostává zpětné vazby od diváků. Interakce je o to zajímavější, že, stejně jako sdílené video, probíhá v reálném čase. Přestože má Meerkat kvůli takto omezené působnosti poněkud redukované publikum, lze očekávat, že do budoucna se jeho využití rozšíří daleko za hranice platformy Twitter. Na podobném principu funguje i v podstatě jediný konkurent v této oblasti – Periscope – aplikace, která se na trh dostala zhruba o měsíc později.
 
Využití

Zakladatel Meerkatu Ben Rubin o jeho smyslu hovoří poměrně jasně – primárně má jít o prostředek sdílení zábavy mezi přáteli. Nicméně ačkoli obě aplikace spatřily světlo světa poměrně nedávno, vyvolaly již řadu diskusí dotýkajících se možnosti jejich využití. Začněme u těch nejméně poutavých. Uživatele obou aplikací s největší pravděpodobností zahltí množství bezvýznamných „domácích“ videií z večírků plných duchaplných pozdravů a prohlášení. Potenciálu v oblasti reklamy se nepochybně velmi rychle ujmou marketingové agentury, které mu dají konkrétní podobu. Meerkat (Periscope) bude přínosem i pro politiku, zejména se pak nové podoby dostane předvolebním kampaním, kde volení zástupci budou voličům mnohem blíže, než tomu bylo doposud. Na šíření Meerkatu v politickém kontextu reagoval na svém webu i bývalý poradce prezidenta Obamy pro strategii a komunikaci Dan Pfeiffer: „Jestliže byl rok 2004 o Meetupu, rok 2008 o Facebooku, a 2012 o Twitteru, rok 2016 bude o Meerkatu (nebo něčem podobném)."


 Ben rubin o Meerkatu
 
Vše nasvědčuje však tomu, že mimořádným způsobem se Meerkat, Periscope a budoucí aplikace podobného typu podepíší zejména na zpravodajství. Nezřídka se stává, že mediální agentury např. z důvodu nedostatečného personálního pokrytí všech relevantních míst přebírají fotky či videa pořízené amatéry, kteří se dané události přímo účastní, nebo se alespoň vyskytují poblíž. Vzpomeňme záběry z nedávného útoku teroristů Paříži. Meerkat/Periscope (o vhodnosti a etice viz níže) přináší možnost mimořádné události sledovat v přímém přenosu, k čemuž postačí několik málo vteřin ke spuštění streamování na chytrém telefonu. Dostupnost této technologie byla zmíněna již v úvodu a spolu s pokrokem v pokrývání internetovou sítí vytváří takřka dokonalé prostředí pro tento způsob šíření „breaking news“. První událostí, která napovídá této cestě uplatnění, se stal požár budovy v New Yorku.

Rizika

Na druhou stranu cenou za bezprostřednost amatérských videí může být snížení úrovně profesionality zastoupené odpovědným redaktorem dané mediální společnosti. Zvyšuje se pravděpodobnost vzniku zkreslených a nepravdivých informací, které budou do světa vysílány přímo, bez jakékoli možnosti jejich předchozího ověření.

Dalším otazníkem je dlouhodobě diskutovaná problematika etiky. Výše uvedený odkaz na „pařížskou vraždu“ je s ohledem na pozůstalé exemplární případ. Sám autor sice zveřejnění videa později litoval a následně ho smazal, nicméně snímek již mimo jiné přebraly i některé televizní stanice, které jej odvysílaly. S nástupem popisovaných aplikací budeme svědky takových událostí online, opět bez jakékoli možnosti tentokrát předchozího zvážení uvedení videa do oběhu. O ohledu na příbuzné a ohrožení policejní práce např. při útoku, kde agresor drží rukojmí, vzhledem k událostem v poslední době netřeba více hovořit.

Další riziko spočívá v ohrožení autorských práv - přenos sportovních utkání či koncertů se přímo nabízí. Tímto způsobem by mohli tratit nejen fyzické osoby, ale i společnosti, které nakoupily drahá vysílací práva. A co třeba kino? Pořizování zvukového a obrazového záznamu je sice striktně zakázáno, stejně tak jeho následné šíření. Meerkat nicméně záznam nepořizuje, pouze zprostředkovává přenos videa (podobně jako u Snapchatu nemá divák možnost fotku uložit), autor ale touto možností po ukončení streamu disponuje.

Konflikty vzniknou i při ochraně soukromí osob, které nedaly souhlas ke zveřejnění své podoby. Občanský zákoník stanoví, že "zachytit jakýmkoli způsobem podobu člověka tak, aby podle zobrazení bylo možné určit jeho totožnost, je možné jen s jeho svolením." Existují pochopitelně i výjimky, jedna z nich je určena právě pro rozhlasové a televizní zpravodajství, kde se svolení za určitých podmínek nevyžaduje. Můžeme ale běžného člověka s Meerkatem s chytrým telefonem v ruce považovat za osobu, která přenáší obraz za účelem zpravodajství? První občanskoprávní žaloby a podaná trestní oznámení napoví.

Uvedené příklady jsou jen teoretickými náznaky možných problémů spojených s novými aplikacemi bez hlubších znalostní právních předpisů.

No comments:

Post a Comment