Vždyť kultura je tímto dostupnější, mohu si stáhnout vše, co mám rád, nejsem odkázán na otevírací dobu obchodů a i ceny jsou daleko výhodnější. Ale jakou hodnotu má tento typ kultury, která nás zcela pohlcuje. Na každém rohu na nás z nových médií vyvěrají informace, zajímající právě onu většinovou populaci. Máme sice právo výběru, můžeme se svým výběrem snažit odprostit od těchto brakových zdrojů, ale stejně nás dřív či později dostihnou. V uspěchané době je přítěží, odrážení těchto reklam, spotů a dalších podřadných zdrojů, stačilo by zefektivnit některé přínosné aplikace.
Viditelné je to i u problému kolektivní inteligence, jejíž hlavní myšlenka je zcela jistě zajímavá. Pravidlo, každý ví něco a víc osob víc ví, je dobře uplatitelná. Vždyť pokud měl doposud člověk problém, vždy bylo výhodnější se o něj podělit s někým, kdo tomu rozumí a jistě se pak dobral rozumného rozřešení. Dnes se svým problémem zabrousíte na blog, či stránky zabývající se daným problémem a několik zcela jistě zasvěcených, či alespoň stejně postižených osob vám sdělí svůj názor. velkým nedostatkem je právě ona anonymita. Nevíte s kým máte tu čest, názory se mohou lišit, či dokonce dělit na příznivce, odpůrce i podpůrce toho či onoho názoru. Tímto kolektivní inteligence ztrácí smysl. V reálném životě byste vyhledali odborníka, zde nemáte jistotu, kdo vám vlastně radí. Navíc je dnes hojně rozšířená neslušné chování a používání v komentářích vulgarismů. Pravidlo, tedy každý ví něco a víc osob ví víc, ale kdo ví víc? Z jakého důvodu je důležité, abychom se dělili o různé problémy s lidmi, o kterých nic nevíme a jejich erudovanost ani nemusí v určitém tématu, tak opravdová, jak o sobě mohou tvrdit.
Právě to platí i v kultuře. Jakoby stále docházelo ke snižování kvality a právě ona kolektivní inteligence je jedním z prostředků. Pokud použijete jednu z jejích možností, třeba Wikipedii, dostanete sice základní informace, od kterých se můžete odrazit, ale nenajdete v nich nic odborného, co by se dalo použít výše než při středoškolském vzdělání. Je jasné, že nejde vše hned a třeba se úroveň informací třeba časem zvýší. Ale i pokud by články psali kapacity ve svém oboru, došlo by stejně k ořezávání textu a srozumitelnějším výtahům. Kam tedy spějeme? Kam se dostaneme? Staneme se nekulturními, protože nás kultura přestane zajímat? Budeme žít svoje životy přes blogy, sdělovat informace o sobě skrz sociální sítě a kontakt s přáteli se omezí na neverbální komunikaci. Nebudeme potřebovat kulturní instituce, protože nebudeme mít čas si vyčlenit chvíli, nebudeme chtít měnit prostředí, když svoji duši budeme moci nechat naplnit skrze monitory.
This comment has been removed by the author.
ReplyDeleteMožná, že kdyby autorka zkusila při psaní svého vysokoškolského textu použít onu wikipedii, na níž se dozví informace použitelné nejvýše pro středoškolské studium, tak by věděla, že termín Generace X označuje naprosto jinou generaci, než dnešní dospívající mládež.
ReplyDeleteNíž se v 21. století dostaneme jenom ve chvíli, kdy si absolventi bakalářského studia nebudou schopni ověřit správnost používaných informací, opravit překlepy, gramatické chyby a slovosled.
Hodně zdaru při psaní dalších textů a obraně kultury stojící na klasických základech.
TM
Úkol jste splnila, nicméně s vašimi závěry nemohu souhlasit.
ReplyDeleteCo se týče té generace, dnešní generaci se dost často říká "Generation C".
Dál: Především klasická "vysoká kultura" je neustálou reprodukcí kulturního establishmentu. O tom, co je "vysokou" a co je "brakovou" kulturou rozhoduje právě tenhle establishment, který si brání svoje pozice.
Zároveň ve své argumentaci podléháte falši veškeré elitistní kritiky: na jednu stranu odsuzujete většinovou kulturu, na druhou stranu chcete většinu "spasit" vysokou kulturou, která je tradičně elitářská, tj. postavená na kontrastu k většině.
Vaše definice kultury je vůbec příliš úzká a popravdě řečeno vracíte se s ní před druhou světovou válku, protože už v padesátých letech se za kulturu začala považovat i kultura lidová a populární.
Co se týče Wikipedie, odborníků a anonymity, nezdá se, že by to výslednému produktu nějak škodilo. Můžeme tím být překvapeni, ale v některých ohledech kolektivní inteligence opravdu funguje. Nehledě na to, že nevím, kde bych v Praze nebo v Brně hledal odborníka třeba na americké ekologické katastrofy 80. let.
Abych to uzavřel: respektuju (a musím respektovat) odlišné názory, ale nikoli nedostatečnou argumentaci.