Sunday, December 12, 2010

Snoop Dogg upírem??

Co si představíte pod pojmem TRUE BLOOD – PRAVÁ KREV? Co takhle syntetickou krev v lahvích podobných pivním s označením „O negativní“? Díky této syntetické krvi se přestali skrývat upíři a začali koexistovat po boku lidí. Mají svoje kluby, bary a dokonce i úřady…



Tak pěkně od začátku. Mnohožánrový seriál je kombinací akčního dramatu, hororu a fantasy. Celý je zahalen do mysteriózna - divák postupně odhaluje tajemství každé postavy.

Děj True Blood se odehrává v malém lousianském městečku Bon Temps, kde žije a pracuje servírka Sookie Stakehouse (Anna Paquin) zvláštní svou schopností číst lidem myšlenky. Jednoho dne se však v baru, kde Sookie pracuje, poprvé objeví upír – Bill Compton (Stephen Moyer). Od té chvíle je v městečku vše jinak. Sookie a Bill se do sebe zamilují a společně překonávají všechny těžkosti. Po příchodu Billa se ukazuje, že je v městečku místo i pro jiné nadpřirozené bytosti než jsou upíři – pro čaroděje, vlkodlaky, pumodlaky, měňavce a dokonce i víly. V Bon Temps se začínají dít podivné věci a přibývat mrtví. Všichni bojují proti všem – i upíři proti upírům – dle momentální situace a okolností.



Hlavní dějová linie se točí kolem ochrany Sookie a důležitosti jejího daru, po kterém touží nejedna nadpřirozená bytost. Vedlejší dějové linie však nejsou o nic míň zajímavé. Děj příběhu se odehrává v současnosti, ale vrací se občas i do daleké minulosti - například do doby Vikingů nebo Občanské války. Nejen hlavní postavy jsou důkladně vykresleny. V seriálu se nesetkáváme s „černobílým“ popisem. Nikdo není „ten hodný“ nebo „ten zlý“. Každá z postav má svůj příběh a neobjeví se „jen tak náhodou“. Krvavé scény jsou velmi realistické a kamera se nebojí ukázat krev a rány. True Blood není chudý ani na erotické scény, které nekončí po prvním polibku. Dialogy mají v seriálu kouzlo díky drsnějšímu jižanskému nářečí.

Tento fiktivní svět popisuje americká autorka Charlaine Harris ve svých prozatím deseti knihách v sérii zvané „The Southern Vampire Mysteries“. Tato série si získala oblibu u čtenářů a v roce 2008 se podle její předlohy začal točit seriál s příhodným názvem „True Blood“ v produkci televizní stanice HBO a pod vedením známého režiséra Alana Balla (Odpočívej v pokoji, Six Feet Under). Obsah seriálu se od knižních předloh liší dle potřeb a záměru jeho tvůrců. Netrvalo dlouho a True Blood začal vyhrávat jednu cenu za druhou – doposud Zlatý Glóbus, 11 dalších výher a celkem 33 nominací. Letošní zimu se točí již čtvrtá série tohoto transmediálního vyprávění. Už jenom titulková sekvence patří mezi top (video: Digital Kitchen, hudba: Jace Everett – Bad Things).

V České republice vydává překlady knih nakladatelství Baronet. Americké nakladatelství IDW Publishing vydalo společně s knihami doposud šest velice oblíbených komiksů, při čemž první z nich byl použit ve virální kampani HBO už s první sérií. Komiksy jsou však pouhou částí agresivní megakampaně, ke které patří - mimo velký počet billboardů - upírská módní přehlídka, figurky hlavních představitelů ve 2D i 3D, DVD, Blu-ray a kromě klasických reklamních předmětů i originální „Pártyset“ s multipackem True Blood včetně otvíráku a skleniček - překvapivě nasazovací zuby nebo upírské sérum chybí. Jako propagace funguje i píseň a zároveň pocta hlavní hrdince od Snoop Dogga - „Oh Sookie!“ a také fakt, že se představitelé hlavních seriálových hrdinů Anna Paquin a Stephen Moyer vzali.

Fanouškové True Blood taktéž nezaostávají. Sdílejí svojí tvorbu jakou jsou obrázky, graficky upravené fotografie, nebo funfiction – komiksy a videa. Zároveň také sami vyhledávají informace a aktuality o čemkoli, co je spjaté s True Blood, které včetně svých postřehů sdílejí s ostatními na blogách, oficiálních stránkách, či fanwebech. Na jejich základech potom dedukují možnosti dalšího pokračování děje a vývoje postav a debatují o nich na fórech. Existují i počítačové hry na fanouškovských stránkách – adventury nebo puzzle se seriálovou tématikou. Jedna z nejzajímavějších stránek je oficiální stránka seriálů z produkce HBO pro Anglii. Právě zde mohou fanoušci sdílet veškeré své nadšení, své práce a zahrát si i ony zmiňované hry. Nejzajímavější český fanweb nám nabízí web Edna. I samotné městečko Bon Temps má svoji webovou stránku, kde láká turisty k jeho návštěvě třeba prostřednictvím videonahrávek od místních, kteří vyprávějí jaké to je, žít po boku upírů.
True Blood nezaostává ani na FaceBooku a Twitteru a každým dnem si získává nové fanoušky. Každoroční víkendové setkávání s představiteli, autentickými párty v originálních kostýmech a speciálními show ala „všichni jsme upíři“ je samozřejmostí.

Hodnocení uživatelů IMDb je 85% a tuzemské ČSFD 78% mluví za své. Čím to, že je True Blood tak oblíbený?

Když se ale zamyslíme nad celkovým vyzněním obsahu hlouběji, povšimneme si osobité alegorie nejen západního světa a jeho xenofóbních a temných stránek. Zkusme si dosadit na místo upírů jinou minoritu, například homosexuály nebo černochy – každá minorita si projde jistými boji ve snaze o rovnoprávnost a o její samotné uznání. Příběh přímo obsahuje konflikty mezi menšinami a puritánskými předsudky lidí pramenící z jejich omezenosti, fanatismy i boje se závislostí na alkoholu, různých drogách či konkrétní osoby.

Jelikož se seriál přes zimní období pouze předtáčí, měla jsem jako fanoušek čas podívat se i po jiných seriálech se shodnou tématikou. Bohužel konkurenční „The Vampire Diaries“ (Upírské deníky) mě tak nenadchly. O sáze „Twilight“ (Stmívání) se snad ani nemá cenu zmiňovat. Oba seriály postrádají hlubší myšlenku. Ve srovnání s True Blood mi přijdou jako až nudné příběhy z červené knihovny. Akční scény nejsou tak vykresleny, erotické napětí skoro žádné a upíři žijí mezi lidmi v tajnosti, na rozdíl od True Blood, kde se soužití upírů s lidmi řeší nepřímo prostřednictvím zpráv a diskuzí v seriálové televizi, což je naprosto originální.

V současné době běží seriál True Blood – Pravá krev na české mutaci HBO a nově i na Čt2. Máte-li rádi tento typ seriálů, shlédněte ho, avšak pokud si jej nechcete od začátku zhnusit, doporučuji originální verzi, nebo s titulky.

Na závěr výrok Alana Balla, který seriál vystihuje:

„To me, vampires are sex. I don't get a vampire story about abstinence. I'm 53. I don't care about high school students. I find them irritating and uninformed.“

1 comment:

  1. Když je seriál úspěšný, byly by vlastníci autorských práv sami proti sobě, kdyby neprodukovili i nejrůznější reklamní předměty. Ušlo by jim opravdu hodně peněz.

    ReplyDelete