Wednesday, June 25, 2014

Nenechat si vzít slovo!



Největší německou minoritou jsou muslimové, kteří jsou vyloučeni z masových médií a vlastně i většinové společnosti jako takové. Muslimové nedostávali prostor ve sdělovacích prostředcích, uchýlili se do světa internetu a blogů. Zprvu byly blogy psané německými muslimy čteny a sledovány pouze muslimy, ale vytrvalá práce přinesla své ovoce jak v podobě pozornosti ostatních Němců, tak i v podobě zájmu médií a uvolnění veřejného prostoru i této minoritě.
Článek vychází ze studie probíhající na jaře 2012, která se zaměřila na 60 blogů, které byly většinou psané jedním autorem, 28 autorů (ženy mírně převažovaly) souhlasilo autorkám výzkumu poskytnout přibližně hodinový rozhovor přes Skype převážně o svých motivacích založit si blog, o jejich hlavních tématech a o spolupráci v rámci blogerské komunity.
Většina autorů byli Turci, což odpovídá faktu, že v rámci muslimské menšiny jsou Turci absolutní většina, zajímavé je, že čtyři autoři byli etničtí Němci, kteří konvertovali k islámu.

Článek vychází ze studie autorů Stine Eckert a Kalyani Chadha „Muslim bloggers in Germany: an emerging counterpublic“, který vyšel 5.11.2013 v Media, Culture, Society[1].

Stine Eckert[2] je rodilá Němka, která po dokončení American Studies na Univerzitě Leipzig pokračovala se studiem žurnalistiky na Ohio University, nyní žije, studuje a pracuje v USA na University of Maryland, kde 15.5.2014 obhájila svou disertační práci na téma“ Rooms of Their Own: Women’s Voices Online about Women’s, Family and Maternal Politics in Four Western Democracies“.

Kalyani Chadha[3] se zaměřuje na globalizaci médií, aplikaci technologií nových médií do mezinárodního mediálníhokontextu, zvláštní důraz věnuje Indii. Je častým přednášejícím na konferencích o úloze médií, je spoluzakladatelem „Journalist interactive konference“ a vede na University of Maryland studijní program Media, Self and Society.

Migrace muslimů do Německa

                Muslimové přicházeli do Německa v několika vlnách, první „Gastarbeiteři“ přišli krátce po válce, v 50. letech, kdy výrazně pomohli s novou výstavbou válkou zdevastovaného Německa. Původně se očekávalo, že se po ukončení „sezónních prací“ dělníci vrátí do své domoviny, většina dělníků z bývalé Jugoslávie domů skutečně odešla, většina Turků se k návratu stále neměla, až získala na počátku 70. let povolení k trvalému pobytu.
Novou vlnu migrace spustilahospodářská krize vyvolaná arabsko-izraelským konfliktem (říjen 1973) a následný nárůst cen ropy. Humanitární organizace dovolily spojování rodin, takže muže do Německa postupně následovaly ženy s dětmi, později rodiče a širší rodiny. Znovu stmelené rodiny hledaly lacinější bydlení, které by umožňovalo bydlet pospolu, v této době se objevují v německých městech celá sídliště se silným podílem německého obyvatelstva, která leckdy připomínají ghetta.
„Spojením rodin se islám zřetelně zviditelnil. Rodiny začaly dbát na dodržování muslimských zvyků ve stravování a v oblečení, zvláště žen, rozšířily se muslimské kavárny, restaurace a řeznictví s islámsky čistou nabídkou (halál).[4]
Další zlom nastal v 90. letech, kdy získali politický azyl utečenci z kurdských oblastí v Iráku, Turecku, Iránu nebo Afghánistánu. Poslední vlnu v migraci z arabských zemí do Evropy vyvolaly demonstrace označované jako Arabské jaro, obyvatelstvo masivně směřovalo spíše do sousedních arabských států než do Evropy. Francie, Itálie, Španělsko a Německo byly vystaveny ale přísunu nových imigrantů také, hlavně proto, že se utečenci stěhovali ke svým rodinám již obývajícím Evropu. „Došlo ale také k nárůstu nelegální migrace a žadatelů o azyl. V roce 2011 narostl počet imigrantů z Tuniska o 92,5 %, z Libye o 76 % a ze Sýrie o 50 %. (v celé Evropě, ne jenom v Německu)“[5]
Na konci 90. let se ve společnosti objevilo silné napětí, způsobené počtem muslimů v zemi, které otevřelo politické debaty snažící se najít kompromis mezi vybudováním „multikulturní německé společnosti“ a nutností vyřešit „problém s cizinci“ jinak než vyhoštěním osob do jejich rodných zemí. Navíc zobrazování muslimů v německých masových médiích pouze v kontextu násilí a jinakosti podporuje a podněcuje separaci obou skupin.
                Asi 8 milionů obyvatel dnešního Německa jsou cizinci, 4 miliony tvoří přistěhovalci německého původu[6]. Po vystěhovalcích představují přistěhovalci z Turecka (2,5 milionu) nejpočetnější skupinu, dalších 1,5 milionu pochází z bývalé Jugoslávie nebo jejích nástupnických států. Počet muslimů žijících v Německu se odhaduje na 4 miliony.“[7]
Počet muslimů v EU se odhaduje ke 13 milionům, číslo je bohužel hodně orientační, protože náboženské vyznání zachycují pouze švýcarské národní statistiky. Údaje jsou tedy založeny na odhadech dle země původu přistěhovalců, které nepočítají s muslimy, kteří od islámu upustili a stejně tak nejsou započítání evropští konvertité k islámu.
V Německu se cesta k integraci muslimů jeví v Evropě jako nejkomplikovanější, protože na islám je nahlíženo jako na cizí a nežádoucí prvek, místní muslimská komunita je zde také nejhomogennější v Evropě, cítí se být spojeni spíše se svou etnickou identitou než se zemí, kde žijí.
In recent years, the 4 million strong Muslim community, which constitutes Germany’s largest minority, has been routinely stigmatized in media representations and excluded from the mainstream public sphere, with little opportunity to speak for itself in mainstream media.[8]

Zrod blogu

A majority of non-Muslims in Germany haven’t really had any contact with Muslims except at a kebab shop. Many opine that they know Muslims but their knowledge is based on the media.[9]
Pokud se německá média o muslimech zmiňují v nenásilném a nenáboženském kontextu, stále jsou popisování jako “paralelní společnost” a ne jako “spoluobyvatelé”, a připomínají se jejich odlišnosti jako mnohoženství, ženské šátky a mužské turbany. Ačkoli jsou muslimové stále vyobrazovaní jako imigranti, vyrostla v Německu již druhá a dokonce třetí generace německých muslimů, kteří se cítí být součástí většinové společnosti a ti právě hledají způsoby jak být vidět a slyšet jako plnohodnotní občané.
Druhá a třetí generace muslimů, která se v Německu již cítí být doma se nesmířila s útlakem médii a se zkreslování jejich obrazu pro oči veřejnosti, vysoký počet z nich aktivně hledala způsoby jak nechat slyšet své slovo, jak si vybírat témata sami nezávisle na vnucování médii, kde se mohou pouze bránit, obhajovat a vysvětlovat jak svou víru, tak své zvyky, postoje a názory.
Blogeři se téměř bez výjimky shodují na tom, že problémy mezi dvěma etniky způsobuje absentující komunikace mezi nimi. Muslimové žijí v izolovaných enklávách, až na školní lavice se skupiny nesetkávají, neexistuje dialog, a jak známo, neznalost jde ruku v ruce se strachem. Blog se jeví jako výborná forma, jak dialog nenásilně začít.
První blogy se začaly objevovat bezprostředně po 11. 9. 2011 a celosvětově narůstajícím strachu z islámu a zjištění, že hamburská buňka Al-Kajdy hrála v útoku klíčovou roli. Dalším impulzem bylo publikování „šokující studie“ v novinách Bild (2012), která dokládala, že se až 25 % mladých muslimů odmítá integrovat do většinové společnosti, odmítá západní hodnoty a hlásí se k radikálnímu islámu. Xenofogní atmosféru této doby utvrzovala velmi populární kniha politika Thila Sarrazina Germany Abolishes Itself vydaná v roce 2010 hlásající kritizující selhání německé imigrační politiky a následnou ztrátu národní identity. Sarrazina kritizuje podřizování se početným muslimům, kteří jsou méně inteligentní, neochotní a neadaptibilní na úkor německých hodnot.[10] Muslimové nedostali prostor se k věci vyjádřit a nechtěli pouze pasivně sledovat narůstající nevraživost vůči nim ve společnosti.
Podobnou zkušenost svět již zažil po 11. 9. 2011, když americká média začala zobrazovat všechny Araby jako teroristy a tím podporovala Bushovy razantní kroky na poli bezpečnosti. V reakci na tento mediální útok se v USA vyprofilovala arabsko-americká média, aby mohla udržovat rovnováhu, aby neradikální muslimové mohli promluvit sami za sebe, aby mohli odsoudit teroristický čin i ze svého pohledu běžného muslima a hlavně aby vyvážili informovanost.

Muslimové v německých médiích
               
Blogy se ukázaly být jako příhodná platforma, kde se tito “proroci” mohou ukázat většinové společnosti v jiném světle. Mohou zde zaujímat vlastní stanoviska, stávají se sami tvůrci mediálního diskurzu a přestávají být zkreslovanými “ony”, stávají se identifikátorem komunity, mohou nabízet otázky k diskuzi, stále se ale často stávají “advokáty islámu”, většinou ne z vlastní vůle, ale při obhajování svých stanovisek v komentářích pod příspěvky.
People have started creating their own media, linking to each other, reading each other’s articles, leading to a self-confident community.”[11]
 Blog vytváří totiž nový druh veřejného prostoru, který nahrazuje literární kavárny století minulého nebo náměstí s řečníky starého Řecka.  Tento prostor ukazuje skutečné obavy, stesky, zájmy a potřeby německých muslimů – zájmy z vnitřku komunity, ne zájmy Německa směrované ke komunitě.
Přesto, že se žádný s dotazovaných blogerů primárně nesoustředí na politická témata, když cítí jistý dluh masových médií, ozvou se všichni jedním hlasem: “When an Egyptian woman scientist working in Germany was killed in a courtroom there was an outcry. Every Muslim blog wrote about it. They were all mad about it. Because politicians didn’t talk about it, the topic of hostility towards Islam was sought to be covered up and media did not report on it.”[12] Je bezesporu vyčerpávající se neustále obhajovat a reagovat na vnucená témata, ale blogeři si uvědomují, že až klidné prostředí umožní formulovat vlastní témata bez vnějšího vlivu společnosti a médií, a trpělivě se přibližují své vizi budoucnosti Německa.
Někteří blogeři se sebeidentifikují jako Němci, jiní jako Arabové, jiní se cítí být Němcem i Muslimem současně, všichni shodně nechtějí být řazeni ke stereopytu muslimského blogera, nemyslí si, že jsou enklávou blogerů, každý z nich obhajuje své individuální pohnutky a svá jedinečná témata. Po zběžném zkoumání je zřejmé, že každý téma naplňuje jinak, ale všichni mají téma jedno a stejné – snaží se definovat a najít si své místo místo ve společnosti, která je k nim v lepším případě pouze lhostejná.
                Náměty jejich článků jsou široké – od osobní zkušenosti s diskriminací či konfliktem žití ve dvou kulturách, o osobním uchopení svého muslimství, přes diskriminac v celé šíři, filosofii, současné politické a společenské aféry (jak německé tak odehrávající se v jejich domovinách), po lidská práva jako taková. Všichni jsou jedineční autoři s jedinečnými tématy, ale všichni jsou vychování ve stejné víře a ve stejné mytologii pohádek a dětských příběhů, všichni jsou vystavováni podobným problémům a všichni mají jeden cíl, tím je dán jejich zájem o podobná témata.

Splněné sny?

Avšak to hlavní téma je budovat a identifikovat komunitu svým blogem. Snaží se ukázat muslimy jako jednotlivce se zájmem o politiku, společnost, kulturu, ne jako masu náboženských fanatiků. Výjimkou z toho diskurzu je skupina Salafi Muslim Bloggers, která je silně a čistě teologicky orientovaná. Skupina je dobře organizovaná, vystupuje jako jednen celek s různými mluvčími, soustředí se na své souvěrce a ne majoritní společnost, podněcují diskuze o náboženských otázkách.
Blogeři se vzájemně sledují  bez výjimky shodují, že blogy spojily prostor, kde se vyskytovali skuteční izolovaní jednotlivci a vytvořili jednotlivce neizolované, propojené v názorové komunitě. Silným motivátorem všech blogerů bylo spojit v očích veřejnosti muslimy i s jinými tématy než jenom s “Ehrenmorde” a “Kopftuchstreit” a dokázat, že životní prostory nemuslimských a muslimských Němců si nejsou tak vzdálené, jak jsou prezentovány.
There is a general need to express ourselves, because we don’t feel represented by the mainstream.”[13]
                Úspěšnou odpovědí na tyto blogy jsou muslimští blogeři žádaní novinamy Die Welt, Die Zeit, Hamburger Abendblatt nebo švýcarskými Neue Zürcher Zeitung o dodání článků a komentářů k různým tématům a událostem. Tímto dělají noviny blogům veřejnou reklamu, blogy navštíví více členářů a jako kruhem se plní cíl blogerů – oslovovat nemuslimské Německo.

Zdroje

http://zabrodsky.wordpress.com/referaty/migrace-muslimu-do-evropy/


[6] Vystěhovalci z Německa žili po několik generacích v republikách bývalého Sovětského svazu, vRumunsku a Polsku dostali možnost k re-patriaci po válce a následně po pádu komunistického režimu.
[9] Citovaný 28 letý bloger: http://mcs.sagepub.com/content/35/8/926 Strana 11
[11] Citována 24 letá blogerka: http://mcs.sagepub.com/content/35/8/926 Strana 9
[12] Citovaný 29 letý bloger: http://mcs.sagepub.com/content/35/8/926 Strana 12
[13] Citována 24 letá blogerka: http://mcs.sagepub.com/content/35/8/926 Strana 9

No comments:

Post a Comment