Saturday, November 27, 2010

Facebookismus aneb nový způsob ,,vyrábění“ přátel





Jak už jistě dnes každý ví, Facebook.com se za posledních pár let stal jednou z nejrozšířenějších sociálních sítí na světě. Tento společenský portál již uchvátil 500 milionů aktivních uživatelů (19. července 2010), díky čemuž překonal v roce 2008 i konkurenční MySpace.com a každým dnem toto číslo vzrůstá o 240 000 nových účtů. Je plně přeložen do šedesáti pěti světových jazyků a jeho hodnota se vyšplhala ke 2 miliardám USD. Tato firma je společností s ručením omezeným a byla spuštěna již v roce 2004 Markem Zuckerbergem. Motto zní: ,,Díky Facebooku můžete navázat kontakty s lidmi a sdílet s nimi své zážitky



Tento fenomén se v poslední době rozmohl tak rapidně, že se již začíná hovořit o generační proměně webu jako takového. Individuální postoje se pohybují od zatvrzelého odmítání po nekritické a bezvýhradné přijetí. Každý den (a někdy i několikrát denně) se milióny lidí přihlásí na Facebook, aby zjistili, co ,,nového ve světě“ (ovšem pouze v tom virtuálním) a napsali svým ,,přátelům“ vzkaz. Záměrně dávám slovo přátelům do uvozovek, protože ne všem uživatelům, které máme uložené mezi svými přáteli, se dá říkat přítel:

V dnešní době se přímo závodí o to, kdo bude mít více přátel, tedy spíše o to, kdo bude mít vyšší číslo v sekci PŘÁTELÉ (130 přátel průměrně na jednoho uživatele). Facebook.com vám stále nabízí, abyste pozvali své přátele (kteří ještě doposud na této sociální síti nejsou registrovaní) a nebo se stali přáteli vašich přátel, čehož mnozí využívají a klikají a klikají a klikají…Avšak vědci dokázali, že lidský mozek je schopen zvládnout pouze 150 přátelských vztahů bez ohledu na to, jak společenští jsme. S tím bezpochyby souvisí povrchnost a ztráta soukromí:

Mladí lidé o sobě denně zveřejňují svá osobní data online, aniž by si uvědomovali, jaká rizika to může přinášet. Řekněme například, že chceme zjistit osobní informace o konkrétní osobě – během pár sekund můžeme zjistit, kde je, co dělá, s kým se stýká, jaké má rodinné příslušníky, co plánuje, co má ráda… Ať už jsme budoucí zaměstnavatel nebo nebezpečný stalker, Facebook se pro nás stává potenciálně účinným nástrojem šmírování. Drtivá většina uživatelů na svém profilu zveřejňuje fotografie, e-mail, ICQ či dokonce mobilní telefon. Těchto informací zneužívá čím dál více lidí, firem a hackerů, kteří dokáží zjistit nejen heslo pro přístup do osobního profilu.

Droga zvaná Facebook


Čím dál více uživatelů se stává závislými na této webové adrese (počet minut celkem strávených na těchto stránkách: 3 miliardy/den, každý 4. aktivní uživatel je závislý). Čím dál více lidí o sobě zveřejňuje velké množství informací a sdílí čím dál více fotografií (3 miliardy nově nahraných fotografií každý měsíc). Někteří tímto virtuálním světem žijí a současnost rozdělují na on-line a off-line život. I když závislost na Facebooku není lékařsky ověřený termín, přesto je stále evidentnější. Miliony lidí píše několikrát denně ,,statusy“ o tom, co právě dělají, co se chystají dělat a nebo co jim právě vrtá hlavou. Ovšem dopady těchto v mnoha případech nevinných zpráviček se projevují REÁLNĚ, nikoliv virtuálně jako samotný status.

Facebook.com se může stát příčinou osamělosti, tedy lidé se stávají závislými na online komunikaci a jsou proto osamělí. Jiným případem může být osamělý člověk, pro kterého je internet náhražkou reálné komunikace.

Sociální síť jako součást života

Největší síla Facebooku spočívá v provázanosti. Výhodou je, že si snadno vyhledáte staré známé a obnovíte tak přátelství. Denně můžete být v kontaktu se svými přáteli po celém světě, prohlížet si jejich fotografie a domlouvat se na společných aktivitách. A funguje to i opačně. Facebook je ideální příležitostí, jak dát o sobě vědět, ukázat své fotografie nebo prezentovat umělecké práce. Tento virtuální svět je také využíván spoustou společností k propagaci a šíření informací či dokonce zjišťování cenných faktů o svých zaměstnancích. Velkou výhodou je také například sdílení oblíbené hudby, videí, zájmů, aktivit a dalších. Dalším kladem (ve většině případů) je utilita, která se nazývá kalendář. Tento multifunkční web si za vás pamatuje vše, co máte v dohledné době naplánované včetně narozenin vašich přátel a ve správnou dobu vám je připomene. V případě narozeninových upomínek ale bohužel velmi často dochází k neupřímným blahopřáním ze strany gratulantů. Kdyby jim totiž Facebook.com tuto ,,událost“ nepřipomněl, ani by si nevzpomněli, že dotyčný nějaké narozeniny má. A v mnoha případech blahopřejí jen proto, aby na sebe upozornili a stali se tak důležitějšími v této virtuální komunitě.

http://www.youtube.com/watch?v=rSnXE2791yg&feature=player_embedded

Sama jsem udělala takový malý průzkum mezi mými přáteli, co pro ně Facebook.com znamená. Dostalo se mi následujících odpovědí: 1. stres, 2. pátý jezdec Apokalypsy, 3. ztrátu spousty času, který jsem mohla využít lépe...třeba učením, 4. geniální tah internetového marketingu, atd. Závěrem bych chtěla říci, že v dnešní zrychlené době nemít profil na Facebooku.com znamená nebýt moderní a tím pádem v podstatě NEŽÍT. Nejhorší na tom všem ale je, že jste sám proti sobě!...


No comments:

Post a Comment